Stresinizi Yönetmenin Etkili 6 Yolu
6 Aralık 2015
Paranoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri
9 Aralık 2015

Erkeklerde Depresyon

Erkek adam depresyona girer mi?

Yardım İstemeleri Neden Zor?

Depresyon; erkekler için de geçerli olan bir gerçek. Hatta erkeklerin depresyonun en kötü şekillerinden etkilendikleri söylenir ve büyük olasılıkla da bu doğru çünkü kadınların aksine erkekler depresyon hakkında konuşmayı sevmez. Üzgün ve depresif olmak dünyanın hemen her yerindeki erkekler için bir tabudur. Bir erkek depresyonda ise muhtemelen ne kadar üzgün olduğunu göstermek, sorunu ele almak veya bunun hakkında konuşmak yerine sinirli ve rahatsız olmuş hissedecektir. Erkekler çoğu zaman üzüntü ve depresyonu sert ve umursamaz tavırlara yönlendirirler ya da sorunla yüz yüze kalmaktansa sorunu içkiyle veya farklı ilaçlar kullanarak çözmeye çalışırlar.

Depresyon devamlı üzüntü hissine neden olan bir çeşit hastalıktır. Depresyon ayrıca ilgi kaybı ve iştah kaybına da sebebiyet verir. Sorun şu ki hala pek çok insan depresyonun gerçek bir problem olmadığına inanıyor. Ama depresyon gerçek bir problemdir ve erken aşamalarında üstesinden gelinmediği takdirde daha da kötüye gider. Ayrıca depresyonda olan kişi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kendine ve etrafındakilere zarar verme eğiliminde olur.

Erkeklerin kendilerini öldürme eğilimi kadınlara oranla üç kat daha fazladır. Asıl sorun “erkek adam ağlamaz” ya da “erkekler ağlamamalı” gibi yaygın söylevlerle bunun bir sosyal ayıp olarak damgalanmasında yatıyor. Ağlamak ve birileriyle iletişim kurmak bu gibi durumlarda yardımcı olurken erkeklere böyle yapmamaları gerektiği çünkü “erkeğe yakışmayacağı” ağlamanın “kadınsı” olduğu öğretiliyor. Oysaki ağlamak üzüntüyü önlemeye yardım ediyor.

Araştırmalara göre erkekler yılda ortalama olarak kadınlardan daha az ağlıyor. Ayrıca araştırmalar, ağlamanın stres ve kaygıyı hafifleterek insanı rahatlattığını da belirtiyor. Sıkıntıyı ve gerginliği azaltmaya yardımcı oluyor ve ek olarak kan basıncını da düşürüyor. Dünya ağlamaya “kızsal” bir şey muamelesi yaparken biz ağlamanın insan olduğumuzdan ve duygularımız olduğundan başka bir anlama gelmediğini unutuyoruz.

Sorunun Farkına Varma

Bir problemi ortadan kaldırmak için atılacak ilk adım problemin farkında olmaktır. Bunun için depresyonun ergenlere ya da kadınlara özgü bir problem olmadığını kabullenmeye başlamak mecburidir. Erkekler sıklıkla depresyondan mustarip olur ve klinik müdahale gerektiren depresyon intihar ya da madde bağımlılığı gibi tehlikeli hayati seçimlere yol açabilir. Yani depresyonun tarifsiz kalmış ortak bir sorun olduğu bilinci onu ortadan kaldırma yolundaki ilk adımdır.

İletişime Başlama

Bazen durumun ne kadar olduğunu kestirmek gerçekten zordur, özellikle de erkekler için. Kadınlar daha konuşkan olmaya, paylaşıma ve kendilerini rahatsız eden şey hakkında konuşmaya eğilimliyken, erkekler duygularını kendilerine saklamaya ve depresyon işaretlerini bastırılmış olarak tutmaya meyillidirler. Bu gibi durumlarda, sayılara dayanarak konuşmak durumun kötülüğünü anlamanın tek yoludur. Birinden üzüntü seviyesini derecelendirmesini istemek yardımcı olabilir. Örneğin kişiden ne kadar mutlu olduğunu 0’dan 10’a; 0 “olabileceğimin en kötüsü” ve 10 “hayatımı çok seviyorum” olmak üzere numaralandırmasını isteyebilirsiniz. Eğer biri 0 cevabını vermiyor ama 5’ten düşük bir sayı söylüyorsa bu her şeyin daha da kötü olabileceğinin göstergesidir. Ama ilk adım kişiye bir problem olduğunu fark ettirmektir. Çoğu zaman erkekler bu durumdan kaçınır ve en sonunda da işler daha kötüye gider.

Kadınlar problemi hem anlamaya hem de çözmeye odaklanırken, erkekler depresyonun gerçekten ne olduğunu bile anlamadan çözmeye başlama eğilimine giriyorlar. Genelde erkekler konuşmaktan hoşlanmıyorlar ya da tüm süreci incelemek istemiyorlar. Daha ziyade daha pratik şeylere yöneliyorlar ve doğru beslenme, egzersiz yapma, yeteri kadar uyuma gibi geliştirici alışkanlıklara odaklanıyorlar.

İntihar Eğilimi ve İlaç Kullanımı

Erkekler depresif olduklarında içmeye ya da ilaç almaya başlıyorlar ve bu, iyileşmelerine yardım etmenin daha zor olmasının temel sebeplerinden biri. Algılarınız açık değilse ve duygularınızı ifade edemiyorsanız intihara olan meyliniz güçlenir. Alkol ve ilaçların kötüye kullanımı kötü şeyleri unutmaya yardım etse de sonunda çok daha kötü problemlere neden olacaktır. Sorunlarla yüzleşmek onlardan kurtulmanın tek yoludur; onlardan kaçmak değil. Umursamaz, pervasız bir şeyler yapmaya çalışan birini görürseniz bilin ki onlar ya heyecan arıyor ya da sıkıntıdan kaçmaya çabalıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir