Neye Odaklanırsanız Onu Cezbedersiniz.
26 Ekim 2016
Takıntı Hastalığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk
26 Ekim 2016

Depersonalizasyon Bozukluğu ve Tedavisi

Kişi depersonilazasyon (Kendine Yabancılaşma) durumu içimdeyken kendisinin deliriyormuş gibi hisseder. Çevresindekilere, ailesine ne oluyor bana, ne zaman geçecek bu diye durmadan sorar durur. Kendisine herşey çok farklı ve anormal gelir. Kişi uzuvlarını (elleri, ayakları), kendi bedenini, sesini, yaşadığı hayatı ve kendine dair birçok şeyi alışılagelmişin dışında algılar. Örneğin eline bakar “Bu el mi?”, “El ne?” gibi kendisine bile sonrasında garip gelen bir dizi soru sorabilir. Aynı zamanda kişi kimi zaman duygularını ya da yaşadıklarını hissedemez, hatta düşünemez.

Depersonilizasyon halinde kişi tam olarak kendine yabancılaşma durumundadır. Kendisini bedenininden ayrılmış ve bedenininden dışarıdan bakıyormuş gibi hisseder. Bununla birlikte gerçeği değerlendirme yetisini kaybetmez, aksine bu durumu anlamlandırmaya çalışır. Böyle bir algının gerçekte olmayacağını bilir ve durumun üstesinden gelebilmek için sürekli çabalar.

Depersonilizasyon (Kendine yabancılaşma) hali gün içinde sürekli bir şekilde devam edebilirken, yineleyici şekilde de olabilir. Kişinin günlük yaşantısını, sosyal hayatını etkilediği gibi, iş hayatını da oldukça olumsuz etkiler.

DSM5 Tanı Ölçütleri Kitabına Göre: 

Kendine Yabancılaşma (Depersonalizasyon)/ Gerçekdışılık (Derealizasyon) Çözülmesi

A. Sürekli ya da yineleyici, kendine yabancılaşma, gerçekdışılık yaşantıları ya da her ikisinin birlikte olduğu yaşantıların varlığı:

 1. Kendine Yabancılaşma (Depersonalizasyon): Kişinin düşünceleri, duyguları, duyumları, vücudu ya da eylemleriyle ilgili olarak gerçekdışılık, kendinden kopma ya da dışarıdan bir gözlemciymiş gibi olduğu yaşantıları. (Örneğin: algısal değişiklikler, zaman algısında çarpıklı, duygusal ya da bedensel uyuşma.
 2. Gerçekdışılık (Derealizasyon): Çevredekilerle ilgili olarak gerçekdışılık ya da kopukluk yaşantıları (Örneğin: İnsanlar ya da nesneler gerçekdışı, düşsel, sisli, ya da görsel açıdan çarpık olarak yaşantılanır.

Yabancılaşma ve kendine yabancılaşma  sosyal hayatı ve iş hayatını olumsuz etkiler.

Bu rahatsızlıktan bahsedebilmek için belirtilerin madde kullanımı  ya da başka bir sağlık durumu sonrasında çıkmamış olması gerekir.

Tedavi Yöntemi:
Yabancılaşma hali insanlarda büyük korku yaratır, bunun psikolojik bir durum olduğu ilk etapta anlaşılamayabiliyor.  Bu sebeple kimi zaman alternatif tedavi yöntemlerine başvurulur. Ancak bunu önermiyorum.

Sürecin başlangıcında öncelikle klinik psikolog yada psikiyatra başvurulmalı. Kimi zaman yanlış yönlendirmeler yüzünden alternatif yöntemlere başvurulur ancak ilaç tedavisi ve psikoterapi dışında bir yöntem önerilmez.

Depersonilizasyon (Kendine yabancılaşma) durumunda psikolog desteği almak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog
Barış Gürkaş
Istanbul

9 Comments

 1. Neslihan dedi ki:

  Iyi akşamlar ben 14 yaşında bi gece bi atakla uyuyama haline kapaıldim ve sonunda bu hastaligin beni zamanla ıcine aldigini gordum iyleşmek için cabalar zarf etdim yapmadigim şey kalmadı 23 yasimdayim simdi ve zaman zmaan bu baş belasiyla ugrasiyorum yani yabancılaşma hissiyle kendimi öldurmek istyorum bıktim artik boş bi hayattan bıktim bugun kesin duzeldimmi diye sabahlara uyanmaktan bu hastaliktan deliren varmi yada gercekten kurtulan şuandada hic peşimi brakmiyo 6 aydir kesintisiz bu rahatszligi yaşiyorum icimi rahatlatmak ve ben pskolojik sorunlu degilim dmekten bıktım

  • muhammet dedi ki:

   Bende aynisini yasiyorum suan yaklasik 5 Aydir ortamlara cikamiyorum sesten gurultuden rahatsiz oluyorum

   • zuhal gök dedi ki:

    3 yıldır yaşıyorum sabır sabır bende her sabah uyandığımda kurtulmuşumdur umuduyla uyanıyorum ama olmuyor

 2. Mahmut dedi ki:

  Hocam Merhaba yaşım 14 galba bende bunları yaşıyorum kötü oluyorum bazen ne yapmam lazım kesin iyileşirmi tedaviye başlasam birde lise okıyorum dersleimi etkiliyeceğini düşüyorum ne Önerirsiniz

 3. 0utlawz dedi ki:

  Hocam ben 20 yasindayin uyusturucu kullaniyordum eskiden ama agir iciciydim 2 aydir hicbisey icmiyorum ama 2 aydir buna bagli olarak derealizasyon , ve hafiza bozuklugu yasiyorum psikoterapi merkezine gidiyorum 3 haftadir ama bunun psikolojik oldugunu dusunmuyorum cunku guclu bi insanim sizce napmaliyim yasadiklarim cok zor …

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba Berk,

   Bu durum hayatı oldukça zorlaştırır. Bu süreçte terapi oldukça önemli. Ama bu terapiyi bu konuyla çalışan bir uzmandan alman gerekiyor.

   • 0utlawz dedi ki:

    Benim psikologum isinde oldukca basarili bir hanim efendi fakat psikiyatriyede gitmemi soyleyen ailemden ve cevremden tanidiklarim var sizin oneriniz nedir ?

 4. Sena dedi ki:

  16 yaşındayım ve durduk yere oldu olmaması için düşünmemeye çalışıyorum ama daha yeni başladı sanırsam, deliriyorum sandım ilk başta lisedeyim ve sınavlarımı da etkileyecek psikolog bunu kesin olarak çözebilir mi ?

 5. Mustafa dedi ki:

  Daha 11 – 12 yaşlarındayken yatılı bir yurtta okuyordum. Yurt yönetimi çok baskılıydı.
  Hiç unutmam bir gün yemekhanede önümdeki elmaya sabit bakarken ortam ışığı aniden değişmesiyle rüyalar alemindeymişim gibi bir his geldi ve sonrasında baktım rüyaya dalmışım bile… O günden sonra hiç uyanamadım. Bazen gün ışığının aniden vurmasıyla uyanacakmışım gibi olsam da bir türlü olmadı!
  Artık gördüğüm hiçbir şey gerçek değildi, her gün dünyaya farklı pencereden, farklı bir psikoloji haliyle bakıyordum. Baktığım bazı nesneler ise bana çok saçma geliyor, önümdeki koca adamlar cin ali gibi, incecik birşey görünüyordu.
  Bunun üstüne bir de kapalılık korkusu, dünyadan dışarı çıkmak, uzayda özgürce dolaşmak isteği geliyordu.
  Nadir de olsa duvarların, tavanların üstüme doğru geldiğini gördüm. Bazen de çarpıntı şeklinde kalp atışlarım göğsümde belli oluyordu.
  En garibi de arada kendimi kaybetme gibi his geliyor, acaba buradamıyım? başka yerde miyim? ben neredeyim? ben var mıyım? yok muyum? gibi saçma şeyler….
  Neyseki bu duyguları tek başıma, kimseyle paylaşamadan zirvesini yaşadım.
  Gel git zaman 14 – 15 yaşlarında yurttan ayrıldım ve biraz da olsa rahat bi hayata başladım.
  Baktım bu belirtiler beni öldürmüyor, fiziksel bir zarar da vermiyor; umursamamaya başladım. Ben umursamadıkça saydıklarım beni yavaş yavaş terk etmeye başladı. Her ne kadar rüyadan uyanmamış olmasam da; rüya durumuna da alışmıştım artık.
  Yalll nızz. ne zaman biraz stres yapsam yavaş yavaş giden bu duygular hızlı bir şekilde geri geliyordu.
  Peki ben sallıyor muydum??? hayır!!!!
  Taa ki bir kaç ay öncesine kadar.
  Uzatmadan şimdi 33 yaşındayım ve 2 ay önce akciğer ameliyatı geçirdim. Akciğerimden iyi huylu tümör çıktı.
  Sonrasında nasıl olduysa içimi korku, kaygı, panik her türlü habis duygular kapladı.
  Kaçırdığım diğer hislerim sanki kendilerini güncelleyerek daha güçlü bir şekilde geri geldiler.
  Başıma kramp tarzı ağrılar vurmaya başladı. Fiziksel şeyler hissetmeye başladım.
  Hergün bir organıma takıyorum ….Acaba vucüdumdaki şu nokta şu hastalığın belirtisi olabilir mi? Gözlerimdeki kılcal damarlar neden bu kadar belli, daha önce böyle miydi? …sanki şuramda daha önce bu çizgi yoktu gibi gibi…
  Vesselam uzun süreden sonra huzurum, uykum neyim herşeyim kaçtı.
  Sormak istediğim şu takıntılı durumdan nasıl kurtulabilirim. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir