Neye Odaklanırsanız Onu Cezbedersiniz.
26 Ekim 2016
Takıntı Hastalığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk
26 Ekim 2016

Depersonalizasyon Bozukluğu ve Tedavisi

Kişi depersonilazasyon (Kendine Yabancılaşma) durumu içimdeyken kendisinin deliriyormuş gibi hisseder. Çevresindekilere, ailesine ne oluyor bana, ne zaman geçecek bu diye durmadan sorar durur. Kendisine herşey çok farklı ve anormal gelir. Kişi uzuvlarını (elleri, ayakları), kendi bedenini, sesini, yaşadığı hayatı ve kendine dair birçok şeyi alışılagelmişin dışında algılar. Örneğin eline bakar “Bu el mi?”, “El ne?” gibi kendisine bile sonrasında garip gelen bir dizi soru sorabilir. Aynı zamanda kişi kimi zaman duygularını ya da yaşadıklarını hissedemez, hatta düşünemez.

Depersonilizasyon halinde kişi tam olarak kendine yabancılaşma durumundadır. Kendisini bedenininden ayrılmış ve bedenininden dışarıdan bakıyormuş gibi hisseder. Bununla birlikte gerçeği değerlendirme yetisini kaybetmez, aksine bu durumu anlamlandırmaya çalışır. Böyle bir algının gerçekte olmayacağını bilir ve durumun üstesinden gelebilmek için sürekli çabalar.

Depersonilizasyon (Kendine yabancılaşma) hali gün içinde sürekli bir şekilde devam edebilirken, yineleyici şekilde de olabilir. Kişinin günlük yaşantısını, sosyal hayatını etkilediği gibi, iş hayatını da oldukça olumsuz etkiler.

DSM5 Tanı Ölçütleri Kitabına Göre: 

Kendine Yabancılaşma (Depersonalizasyon)/ Gerçekdışılık (Derealizasyon) Çözülmesi

A. Sürekli ya da yineleyici, kendine yabancılaşma, gerçekdışılık yaşantıları ya da her ikisinin birlikte olduğu yaşantıların varlığı:

  1. Kendine Yabancılaşma (Depersonalizasyon): Kişinin düşünceleri, duyguları, duyumları, vücudu ya da eylemleriyle ilgili olarak gerçekdışılık, kendinden kopma ya da dışarıdan bir gözlemciymiş gibi olduğu yaşantıları. (Örneğin: algısal değişiklikler, zaman algısında çarpıklı, duygusal ya da bedensel uyuşma.
  2. Gerçekdışılık (Derealizasyon): Çevredekilerle ilgili olarak gerçekdışılık ya da kopukluk yaşantıları (Örneğin: İnsanlar ya da nesneler gerçekdışı, düşsel, sisli, ya da görsel açıdan çarpık olarak yaşantılanır.

Yabancılaşma ve kendine yabancılaşma  sosyal hayatı ve iş hayatını olumsuz etkiler.

Bu rahatsızlıktan bahsedebilmek için belirtilerin madde kullanımı  ya da başka bir sağlık durumu sonrasında çıkmamış olması gerekir.

Tedavi Yöntemi:
Yabancılaşma hali insanlarda büyük korku yaratır, bunun psikolojik bir durum olduğu ilk etapta anlaşılamayabiliyor.  Bu sebeple kimi zaman alternatif tedavi yöntemlerine başvurulur. Ancak bunu önermiyorum.

Sürecin başlangıcında öncelikle klinik psikolog yada psikiyatra başvurulmalı. Kimi zaman yanlış yönlendirmeler yüzünden alternatif yöntemlere başvurulur ancak ilaç tedavisi ve psikoterapi dışında bir yöntem önerilmez.

Depersonilizasyon (Kendine yabancılaşma) durumunda psikolog desteği almak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog
Barış Gürkaş
Istanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir