Istanbul, Anadolu Yakası Psikolog
12 Ekim 2013
Çocuğumun Özgüveni Yok!
24 Ekim 2013

Çocuğum Okuma Yazma Öğrenemiyor

Anne babaların hayatını değiştiren en büyük olaylardan bir tanesi çocuğunun okula başlamasıdır. Hatta daha başlamadan bizimle sevinçlerini,kaygılarını,beklentilerini paylaşırlar.Ancak çocukları okula başladığında herşey yolunda gitmeyebilir.Özellikle birinci sınıfa başladıklarında bazı sıkıntılar yaşaması sizin için ayırıcı bir kriter oluşturmalıdır.
Birinci sınıf müfredatı okuma-yazma üzerinedir.Eğer bu dönemde aşağıdaki belirtilerin çoğu varsa bir yardım almanız gerekebilir.

Harfleri okumakta ve yazmakta güçlük çekiyorsa,
Ters okuma ters yazma varsa( örn: b-d,m-n, koy-yok),
Noktalı harflerin noktasını koymuyor,noktalama işaretlerine ve imla kurallarına dikkat etmiyorsa,
Hecelere ayırmada ya da heceden kelime yapma da zorlanıyorsa,
Küçük-büyük harf,hece bölme hataları yapıyorsa,
Kelimeler arası boşluk bırakmıyor bitişik yazıyorsa,
Yazısı okunamayacak kadar karmaşıksa,
Sözcük dağarcığı istenilen düzeyde değilse,
Bir yazıyı defterine geçirirken harf ya da heceleri eksik yazıyorsa,
Öğrendikleri şeyleri kullanmakta zorlanıyorsa,
En önemlisi okuyor fakat anlamıyorsa
Okulunuzda bulunan sınıf öğretmeni ve rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz.Ancak böyle bir birim yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Meral Kortarla

5 Comments

 1. hasret dedi ki:

  oğlum 3 cü sınıfa geçti ama okumayı birtürlü çözemedi harfleri bile tanımıyo ne yapmalıyım diğer konularda zeki ama okumaya geldimi duraklıyo:(

 2. Sonay dedi ki:

  Kizim 1 sinifa basladi fakat harfleri tanisa da birlestirme yapamiyor ve okuduğumuz kelimeleri yazmakta zorlaniyor ne yapmam gerekiyor nasil bir yol izlemem gerekiyor piskolejim bozuldu yapamiyacak diye

 3. seher dedi ki:

  2010 Ağustos doğumlu bir oğlum var.Bu sene birinci sınıfa başladı.Ama ilkokul biraz zor geldi sanırım.Sabahları okula gitmek istemiyor,çok yorulduğunu söylüyor.Ders çalışmayı kesinlikle reddediyor.Birşeyi okumasını istediğimde hemen lakaydleşiyor okumak istemiyor,başka şeylerden bahsediyor.Ne yapacağımı bilmiyorum…..

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba Seher Hanım,
   Bu ve buna benzer davranışlar okula yeni başlayan çocuklarda gözlenebilen davranışlar olabiliyor. Çocuğunuzun bu durumuyla ilgili psikolog desteği almanız süreçte daha emin adımlarla gitmenizi sağlar.
   Böylece çocuğunuzla ilgili soru işaretleriniz ortadan kalkmış olur.

  • ismail dedi ki:

   Çocukların 1. sınıfta yapamadıklarını ön planda tutmayın, yaptıklarını öne çıkarın. Onların en büyük ihtiyaçları yüreklendirilmektir. Kendilerine olan güvenleri geldi mi gerisi sizin ve onun için oldukça kolaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir