Istanbul, Anadolu Yakası Psikolog
12 Ekim 2013
Çocuğumun Özgüveni Yok!
24 Ekim 2013

Çocuğum Okuma Yazma Öğrenemiyor

Anne babaların hayatını değiştiren en büyük olaylardan bir tanesi çocuğunun okula başlamasıdır. Hatta daha başlamadan bizimle sevinçlerini,kaygılarını,beklentilerini paylaşırlar.Ancak çocukları okula başladığında herşey yolunda gitmeyebilir.Özellikle birinci sınıfa başladıklarında bazı sıkıntılar yaşaması sizin için ayırıcı bir kriter oluşturmalıdır.
Birinci sınıf müfredatı okuma-yazma üzerinedir.Eğer bu dönemde aşağıdaki belirtilerin çoğu varsa bir yardım almanız gerekebilir.

Harfleri okumakta ve yazmakta güçlük çekiyorsa,
Ters okuma ters yazma varsa( örn: b-d,m-n, koy-yok),
Noktalı harflerin noktasını koymuyor,noktalama işaretlerine ve imla kurallarına dikkat etmiyorsa,
Hecelere ayırmada ya da heceden kelime yapma da zorlanıyorsa,
Küçük-büyük harf,hece bölme hataları yapıyorsa,
Kelimeler arası boşluk bırakmıyor bitişik yazıyorsa,
Yazısı okunamayacak kadar karmaşıksa,
Sözcük dağarcığı istenilen düzeyde değilse,
Bir yazıyı defterine geçirirken harf ya da heceleri eksik yazıyorsa,
Öğrendikleri şeyleri kullanmakta zorlanıyorsa,
En önemlisi okuyor fakat anlamıyorsa
Okulunuzda bulunan sınıf öğretmeni ve rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz.Ancak böyle bir birim yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Meral Kortarla

13 Comments

 1. hasret dedi ki:

  oğlum 3 cü sınıfa geçti ama okumayı birtürlü çözemedi harfleri bile tanımıyo ne yapmalıyım diğer konularda zeki ama okumaya geldimi duraklıyo:(

 2. Sonay dedi ki:

  Kizim 1 sinifa basladi fakat harfleri tanisa da birlestirme yapamiyor ve okuduğumuz kelimeleri yazmakta zorlaniyor ne yapmam gerekiyor nasil bir yol izlemem gerekiyor piskolejim bozuldu yapamiyacak diye

 3. seher dedi ki:

  2010 Ağustos doğumlu bir oğlum var.Bu sene birinci sınıfa başladı.Ama ilkokul biraz zor geldi sanırım.Sabahları okula gitmek istemiyor,çok yorulduğunu söylüyor.Ders çalışmayı kesinlikle reddediyor.Birşeyi okumasını istediğimde hemen lakaydleşiyor okumak istemiyor,başka şeylerden bahsediyor.Ne yapacağımı bilmiyorum…..

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Merhaba Seher Hanım,
   Bu ve buna benzer davranışlar okula yeni başlayan çocuklarda gözlenebilen davranışlar olabiliyor. Çocuğunuzun bu durumuyla ilgili psikolog desteği almanız süreçte daha emin adımlarla gitmenizi sağlar.
   Böylece çocuğunuzla ilgili soru işaretleriniz ortadan kalkmış olur.

  • ismail dedi ki:

   Çocukların 1. sınıfta yapamadıklarını ön planda tutmayın, yaptıklarını öne çıkarın. Onların en büyük ihtiyaçları yüreklendirilmektir. Kendilerine olan güvenleri geldi mi gerisi sizin ve onun için oldukça kolaydır.

 4. Rabıya dedi ki:

  Cocuğum 1 sınafa gıdıyo halen okuma yazmayı cözemedi ögretmenle konusuyom cocugunuz sınıfta kala bılır dıyo ne yapmam lazım bıraz kafası cok dalgın ve birde hic sevmıyor okumayı yazmayı ban lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. Rukiye dedi ki:

  Cocugum birinci sinifta okuyamiyor ogretmen bir sene daha bire gitsin diyor ben istemiyorum cunki yazmasi iyi gordugunu duzgun yaziyor matemetik iyi ogretmen okumasi iyi deyil diye cocugu yarim donemdir dışlıyor cocuk bunun farkinda ama okutmaya calisiyorum kaciyor okumak istemiyor ne yapmaliyim

 6. ecem dedi ki:

  Benim cocugum okuma yazma ogrenemiyor ozellikle icinde calisma istegi yok ve ogrendiklerini cabuk unutuyor.

 7. Samet dedi ki:

  Cocugum 1. Sinifa basladi harfleri taniyor ama birlestirmeyi yapamiyor okurken dikkatini vermiyor okurken baska yere bakiyor siniftakiler cozdu ama oglum cozemedi ne yapmaliyim.ogretmeni cok okut cozecek diyor fazla okutunca okumak istemiyor sikiliyor bildiginide sasiriyor.

 8. Hatice dedi ki:

  Oğlum 3 sınıfa gidiyor okumayı yazmayı daha yeni öğreniyor ama ödev yapmakta isteksiz arkadaşları ders yaparken oğlum onları seyretmekle kalıyor okulda öğretmeni diğer arkadaşlarına ödev verirken benim oğluma birinci sınıf hikayelerinden veriyor buda beni çok üzüyor çocuğumun daha iyi okuma yazma öğrenmesi için napmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 9. dilek dedi ki:

  Benim 1. sınıfta okuyan oğlum var. okuma yazma konusunda biraz geriyiz. harfleri tanıyor. bazı kelimeleri okuyor. bazılarını okuyamıyor tanımıyor. heceleri okuyor. birleşince okuyamıyor. okumayı çok istiyor üzülüyor ben de üzülüyorum. kendini derse veremiyor. ne yapmalıyım bilemiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir