Boşanma Sonrası İnsan Nasıl Etkilenir?
16 Nisan 2015
Öfke Kontrolü ve Müdahale
29 Nisan 2015

Açık Öğretim Fakültesi Psikolog Yetiştirebilir Mi?

Açık öğretim fakültesinde psikoloji bölümü açılmasına yönelik çeşitli haberler almaya başladık. Hatta bununla ilgili bir çalıştayın gerçekleşeceği yazılı basında çıkmaya başladı. Bunu ilk duyduğumda oldukça şaşırdım. Şaşırmamın sebebi ise, insan ruh sağlığının ne kadar az önemsendiğini bir kere daha görmemi sağlamış olmasıydı.

Ruh sağlığının bozulması kişinin günlük işlevlerini yitirmesine, ilişkilerinin zedelenmesine, kişinin artık hayattan eskisi kadar zevk almamasına sebep olurken, psikoloji eğitiminin bu derece önemsiz bir eğitim haline getirilmesi ne derece sağlıklı olur?

Psikoloji bölümleri için en çok önemsenen nokta etik kurallardır. Bu etiğin bu kadar önemsenmesinin başında yatan sebep ise psikoloğun karşıdaki insana zarar vermemesidir. Ruh sağlığı gibi hassas bir alanda karşıdaki kişiye zarar vermemek için çok iyi bir eğitim alıp, sınırlarınızı çok iyi belirlemiş olmanız gerekir. Bu iyi eğitim ve sınırların farkındalığı 3 ayda bir gerçekleşen açıköğretim sınavlarına girerek ne derece gerçekleşebilir? Bir başka değişle siz böyle bir psikoloğa kendinizin ya da çocuğunuzun ruh sağlığınızı emanet eder miydiniz?

İnsanın ruh sağlığının bozulması günümüz Türkiye’sinde hala zayıflık olarak algılanırken, nasıl olur da psikoloji biliminin eğitiminin önemsenerek verilmesini bekleyebiliriz? Bu şekilde bakıldığında açık öğretim fakültelerinden psikolog mezun etmek günümüz algısıyla çok örtüşen bir durum.

Sonuç olarak eğer açıköğretim fakülteleri psikolog mezun etmeye başlarsa, ruh sağlığı alanında son zamanda ihtiyaç duyduğumuz destek daha da kötü bir noktaya doğru gidecektir. Her köşede ise insan psikolojisini daha iyiye götürdüğünü idda eden uzmanlar hızla türüyor olacaktır.

Klinik Psikolog
Barış Gürkaş

7 Comments

 1. Zaten kişinin yüksek lisans yapması gerekli diye biliyorum. Üniversitelerde bu kişilere yüksek lisans yaptırmaz bence. Burda amaç kişilerin psikoloji hakkında bilgi edinmesi olarak bakarsak çok faydalı olacaktır. İkinci üniversite olayı var. Atyıorum ben başka bir bölüm okurken belki de psikolojiyede merakım var, en azından bu merakımı ihtiyacımı bu şekilde giderebilirim, Eğer gerçekten istiyorsam eğitimimi çok iyi şekilde alıp ilgili derneklere üye olarak, kontak kişilerle tanışarak kendimi çok iyi yerlere getirebileceğimi düşünüyorum.

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Psikoloji hakkında bilgi edinmenin tek yolu açıktan psikoloji okumak mı sizce?

   • gereklidegilbence dedi ki:

    Yukarda yazdığım gibi tabikide değil açıktan okurken, aynı zamanda psikolojiyle ilgili dernek vakıf bunlara katılarak ordaki insanlardan tecrübelerini dinleyip tavsiye alınabilir. Artık günümüzde tüm bilgiler internette mevcut. Geriye sadece yetkili kişilerle kontak kurup biraz pratik yapmaya kalıyor. Tabiki örgün eğitimdeki kadar başarılı olamasa da bu tamamen kişiye bağlı. Eğer gerçekten istekliyse bence çok ta başarılı olabilir. Ama sadece okumuş olmak için okuyorsa o kişi zaten birşey beklememek gerekli. Belkide böylelikle zamanını kendisi yönetebildiği için, çok faydalı işlerde buluncak. Bir çok etkinlikte projede yer alıcak.

    • Barış Gürkaş dedi ki:

     O halde tıp fakültesi için, mühendislik için açık öğretim açılabilir diyebilir miyiz?

 2. serdar can dedi ki:

  HİÇ KATILMIYORUM SİZE GÖKAN BEY MESLEGİ LİYAKATIYLA YAPMAKNİSTEYENE VERMİYORSUNUZ NERDE ÖSS DEYÜKSEK PUAN ALMIŞ İŞİ BİLMEYEN ÇAKALLARA VERMİŞSİNİZ ZATEN TÜRK MİLLETİNİN PSİKOLOJİSİ BOZULMUŞ BEN BİR SOSYOLOGUM İNSANLAR BU BÖLÜMÜ OKUMAK İSTİYOR SİZLER ÖNÜNE SET KOYUYORSUNUZ BIRAKIN (AÖF) BUNU YAPSIN AMA BİR ŞART KOYSUN BİR BARAJ KOYSUN BİRDE SOSYOLOJİ OKUYANLARA AÇIK ÖĞRETİMDE BİR HAK TANINSIN OKUMASI İÇİN PSİKOLOJİ DERNEGİ BAŞKANI İLERİ GERİ KONUŞUYOR SANKİ TÜRK MİLLETİNİN PSİKOLOJİSİNİ ANLYORMUŞ GİBİ MİLLET BATMIŞ İŞSİZLİK ALMIŞ BAŞINI YÜRÜYOR TÜRKİYE İÇ SAVAŞIN İÇİNDE HAYATLAR BİTİYOR TOPLU HALDE İNSANLAR CİNNET İÇİNDE NEYMİŞ AÖF PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ AÇMASIN ÇOK BİLİYORSUN TÜRKİYENİN PSİKOLOJİSİNİ .İKİTANESİ TELEVİZYON KANALINDA ÇOK PSİKOLOJİDEN ANLIYORMUŞ GİBİ KONUŞUYOR HELE PSİLOLOKLARA BAK SAFLI YANLI KONUŞUYOR SİZİN MEZUN ETTİGİNİZ PSİKOLOKLAR İŞTE BUNLAR SANA BİRŞEY SÖYLEYİMMİ AKILLI OL AKILLI BABALAR GİBİ AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜNÜ AÇACAK …………………………….BENDE O BÖLÜMÜ OKUYACAGIM………….

 3. Rumeysa dedi ki:

  Örgün öğretimden mezun olup da mesleğini icra edemeyenler veya mesleğinde başarılı olamayan yüzlerce psikolog var. Bence bu bölüm nerede okuduğundan daha çok kişinin kendisinin ne kadar o bilgiyi algıladığıyla alakalı. Bir psikolog olarak bunu daha iyi biliyorsunuzdur. Sonuçta sorumlu olunan dersler aynı olacak belki kalite farkı olabilir. ama zaten bir psikoloğun herşeyden önce mesleğini severek yapması gerekir bunun için bu alana ilgisi olan aöf dışında farklı kaynaklardan da faydalanır seminerlere katılır çeşitli sertifika sahibi olur.Ki insan aöf de okuyorsa başarıyorsa zaten bu alana ilgisi gayet açıktır. İlgisi varsa bilgilenir bilgilenirse de fikir sahibi olup belki örgün de öylesine okuyan bi psikoloji bölümü öğrencisinden daha iyi icraat gösterebilir. İlgisi varsa yeteneğinin olup olmadığını bu bölümü okuyarak da keşfetme şansı olabilir. Bence bir psikolog olarak bunu desteklemeniz gerekirdi.Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın gibi bir düşünceyi size yakıştıramadım.

 4. OTURANBOGA dedi ki:

  AÖF’nin psikolog yetiştirmesinin imkanı yoktur ve olmazda…3-5 AÖF kitabını ezberleyip sonrada salla ya tutarsa mantığıyla sınava girip diploma almakla ne sosyolog ne de psikolog asla olunmaz…AÖF’nin amacı çağın şartlarına göre eğitimli insan yetiştirmek değil,
  sırf ülke insanının kâğıt üzerinde eğitim seviyesi yüksek görünsün diye yapılan bir devlet politikasıdır…Gerisi ise masaldan hikayedir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir